Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL
szukaj w portalu szukaj w google
20-11-2017 12:00
wyświetleń: 4221

Zmarł inż. Wisław Wiatrak, konstruktor auta Beskid

Stworzył prototyp samochodu Beskid oraz zaprojektował Syrenę 105 w wersji użytkowej Bosto. Nie żyje inż. Wiesław Wiatrak.
Zmarł inż. Wisław Wiatrak, konstruktor auta Beskid

Śp. Wiesław Wiatrak w samochodzie Beskid, Foto: Muzeum Inżynierii Miejskiej

Inż. Wiesław Wiatrak, wieloletni pracownik Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Samochodów Małolitrażowych BOSMAL, wykładowca bielskiej fili Politechniki Łódzkiej zmarł w wieku 84 lat.

Wiesław Wiatrak urodził się 1933 roku w Krakowie, ale od lat 70. związany był z regionem. Pracował jako kierownik zakładu konstrukcji rozwojowych Ośrodka Badawczo-Rozwojowego w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej, w latach 1983-99 wykładał w bielskiej fili Politechniki Łódzkiej (obecnie Akademia Techniczno-Humanistyczna). Zajmował się m.in. wdrożeniem do produkcji towarowo-osobowej syreny bosto oraz modyfikacji fiata 126p.

Był autorem kilkunastu patentów krajowych i zagranicznych (m.in. stworzył projekt ekologicznego sposobu pozyskiwania energii z węgla wraz z reaktorami zgazowywania węgla). Na początku lat 80. opracował prototyp samochodu Beskid. Auto cechowało się bardzo niskim współczynnikiem oporu powietrza i niewielkim spalaniem paliwa (ok. 3,9 l na 100 km przy średniej prędkości ok. 90 km/h), jednak władze PRL nigdy nie zdecydowały się na jego masową produkcję. W sumie powstało tylko siedem egzemplarzy tego modelu w czterech wersjach.

Inż. Wiatrak zaprojektował również samochód Syrenę 105 w wersji użytkowej Bosto, który trafił do produkcji seryjnej w 1974 roku.

Pogrzeb śp. inż. Wiesława Wiatraka obędzie się w dziś, 20 listopada o godz. 14.00 w kościele pw. Opatrzności Bożej w Jaworzu.

 

red.

Zmarł inż. Wisław Wiatrak, konstruktor auta Beskid

Samochód Beskid. Gdyby wszedł do produkcji, mógł podbić europejskie rynki, fot. Wiki/Jakub Hałun)

Podziel się ze znajomymi:

Dodaj do Facebooka! Zmień opis w Gadu-Gadu! (od wersji 8.0) Podziel się na Gronie! Wykop ten artykuł! Pochwal się na Naszej-Klasie! Podyskutuj na Forumowisku!
Ocena wiadomości:
(0.00 / 6)
Głosów: 0
Oceń wiadomość:
« następny artykuł
Czytomania w Górkach Wielkich
poprzedni artykuł »
Japończyk najlepszy w Wiśle
źródło: OX.PL/mat.pras. Drukuj artykuł Dodał: red - 20-11-2017 12:00

Komentarze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Zobacz regulamin.

Array

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.

Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać