Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL
szukaj w portalu szukaj w google
29-08-2017 17:00
wyświetleń: 4787

Zmarł Józef Golec

26 sierpnia - w wieku 82 lat w Sopocie zmarł Józef Golec, zasłużony regionalista, autor ponad 1800 życiorysów zasłużonych cieszyniaków, twórca jednego z pierwszych słowników gwary cieszyńskiej.
Zmarł Józef Golec

ŚP. Józef Golec w 2014 roku, fot. BK/arc.ox.pl

Przyszły pedagog i historyk-amator urodził się 30 marca 1935 roku w Cieszynie, gdzie ukończył Liceum Pedagogiczne. Po służbie wojskowej w marynarce wojennej osiadł w Sopocie, gdzie pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego, a następnie nauczyciel rysunku. W 1965 roku został kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 8 w Sopocie. - Szkoła Józefa Golca słynęła z sukcesów w konkursach plastycznych, wśród których triumfem największym było zwycięstwo w 1976 r., w konkursie organizowanym przez MKOL, z okazji Olimpiady w Meksyku. Na dziesięć nagrodzonych przez jury prac nadesłanych z Polski, wszystkie dziesięć należało do uczniów sopockiego pedagoga – czytamy w artykule Wojciecha Grajewskiego „Józef Golec - nauczyciel z Cieszyna” zamieszczonego w Wiadomościach Ratuszowych z 2012 roku . Po wprowadzeniu stanu wojennego, jako zaangażowany w działalność „Solidarności,” stracił pracę. Wrócił do zawodu nauczyciela rysunku dopiero w 1987 roku, na emeryturę przeszedł w 1989 roku.

Inspirował wielu uczniów do tworzenia - we własnej działalności plastycznej Józef Golec ograniczył się do ekslibrisów, jest autorem ponad 350 znaków własnościowych książki. Ekslibrisy wykonywał głównie dla esperantystów i o tematyce esperanckiej; tworzył także judaica i cieszyniana

Był autorem kilkunastu publikacji książkowych, m.in.: „Cieszyńskiego słownika gwarowego” (1989), książki „Jan Broda : miłośnik i popularyzator Śląska Cieszyńskiego” (1996), trzytomowego „Słownika biograficznego Ziemi Cieszyńskiej” (I-1993, II-1995, III-2007) oraz publikacji o charakterze biograficzno-bibliograficznym, autorem ponad 1000 krzyżówek, rozrywek umysłowych, publikowanych w prasie krajowej i duńskiej.

Dwa razy został uhonorowany nagrodą pierwszego stopnia Ministra Edukacji. W 1998 r. przyznano mu Laur Srebrnej Cieszynianki. W 2005 r. otrzymał nagrodę powiatu cieszyńskiego w dziedzinie kultury. W 2012 roku otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Cieszyna” [Pisaliśmy: Honorowy Obywatel Miasta Cieszyna ”].

red.

Podziel się ze znajomymi:

Dodaj do Facebooka! Zmień opis w Gadu-Gadu! (od wersji 8.0) Podziel się na Gronie! Wykop ten artykuł! Pochwal się na Naszej-Klasie! Podyskutuj na Forumowisku!
Ocena wiadomości:
(0.00 / 6)
Głosów: 0
Oceń wiadomość:
« następny artykuł
Czarne: Klasa (jednak) będzie
poprzedni artykuł »
Nadchodzi Święto Wisły!
źródło: OX.PL/mat.pras. Drukuj artykuł Dodał: NG - 29-08-2017 17:00

Komentarze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Zobacz regulamin.

Array

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.

Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać