Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL
sylwester 2013
szukaj w portalu szukaj w google
01-03-2017 10:20
wyświetleń: 17248

Odszedł Tadeusz Szweda

We wtorek, 28 lutego, zmarł Tadeusz Szweda. Emerytowany, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Skoczowie. Wybitny wychowawca i nauczyciel przedmiotów zawodowych branży mechanicznej.
Odszedł Tadeusz Szweda

Pogrzeb Pana Tadeusza Szwedy odbędzie się w sobotę. fot. arc ox.pl

Dyrektor Tadeusz Szweda był absolwentem Technikum Mechaniczno - Elektrycznego w Cieszynie. W 1978 roku ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach, uzyskując tytuł magistra inżyniera elektryka. Uprawnienia pedagogiczne w zakresie szkolnictwa zawodowego zdobył w dwuletnim Studium Pedagogicznym Politechniki Śląskiej. Od 1978 r. pracował w Zakładzie Telemechaniki Górniczej "Elektrometal" w Cieszynie, w którym w latach 1984 - 1991 był Głównym Mechanikiem.

1 września 1991 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w Zespole Szkół Zawodowych w Skoczowie. 1 października 1996 r. powierzono mu stanowisko wicedyrektora Zespołu Szkół, które pełnił do 31 sierpnia 1998 roku, a od 1 września 1998 r. objął stanowisko dyrektora szkoły. Z powodzeniem wprowadził szkołę w zreformowany system edukacji. Nieustannie poprawiał warunki pracy w szkole poprzez prowadzone remonty: wymiany okien, elewacji, posadzek. Z wielką pasją menadżera podjął trud dokończenia budowy hali sportowej, która została oddana do użytku w 2001 r. Doprowadził do powstania boisk do piłki plażowej oraz zespołu boisk "Orlik", a także wielu pracowni ćwiczeń praktycznych.

Z ogromnym zainteresowaniem i cierpliwością archiwisty, nie szczędząc wolnego czasu, gromadził i porządkował materiały, które dokumentują historię szkolnictwa zawodowego w Skoczowie od najwcześniejszych lat. Władze oświatowe dostrzegały zawodowe zaangażowanie dyrektora, a efektem tego były nagrody Kuratora Oświaty i Powiatu Cieszyńskiego. W 1987 roku został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi.

- Zapamiętam go, jako dyrektora o ogromnej wiedzy i umiejętności rozwiązywania trudnych spraw. Wśród dyrektorów krążyło stwierdzenie - jak masz problem z prawem oświatowym - to zadzwoń do Szwedy. Był człowiekiem bardzo wymagającym i jak sam się określał - technokratą. Nigdy nie zapomnę widoku dokumentacji, skoroszytów, kluczy, które Dyrektor Szweda przygotował dla mnie, podczas przekazywania szkoły przed jego odejściem na emeryturę. Wszystko było posegregowane, opisane kolorami, poukładane, czysta perfekcja. Wielka to dla mnie strata, że nie będę już mógł zadzwonić do Dyrektora Szwedy - wspomina Zmarłego, Tadeusz Gaś, dyrektor ZSTiO w Skoczowie.

Pogrzeb św. p. Tadeusza Szwedy odbędzie się 4.03.2017 r. (sobota), o godz. 11.00 w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie.

 

red.

Podziel się ze znajomymi:

Dodaj do Facebooka! Zmień opis w Gadu-Gadu! (od wersji 8.0) Podziel się na Gronie! Wykop ten artykuł! Pochwal się na Naszej-Klasie! Podyskutuj na Forumowisku!
Ocena wiadomości:
(0.00 / 6)
Głosów: 0
Oceń wiadomość:
« następny artykuł
Popielec. Zaczyna się post
poprzedni artykuł »
Linoryty Jana Gluzy
źródło: ox.pl Drukuj artykuł Dodał: JB - 01-03-2017 10:20

Komentarze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Zobacz regulamin.

Array

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.

Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać