Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL
szukaj w portalu szukaj w google
30-09-2015 09:00
wyświetleń: 5932

Istebna: Zmarła arystka plastyczka Barbara Wałach (1940-2015)

W poniedziałek 28 września w wieku 75 lat zmarła rzeźbiarka, konserwatorka zabytków i malarka Barbara Wałach, córka znanego malarza, grafika i drzeworytnika Jana. Jej pogrzeb odbędzie się w najbliższy czwartek 1 października o godz. 14:00 w istebniańskim kościele pw. Dobrego Pasterza.
Istebna: Zmarła arystka plastyczka Barbara Wałach (1940-2015)

Barbara Wałach odebrała w lipcu br. nagrodę gminy zasłużonych kultury i sportu, fot. NG/arc.ox.pl

Wałach urodziła się w Istebnej, 12 września 1940 roku. Skończyła Liceum Technik Plastycznych w Bielsku-Białej, a po maturze kurs kreśleń budowlanych w Gliwicach. Studiowała na Wydziale Rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Na początku lat siedemdziesiątych prowadziła prace konserwatorskie w swoim kościele parafialnym, gdzie zajmowała się renowacją prac swojego ojca. Oprócz tego brała udział indywidualnie i zespołowo w konserwcji licznych obiektów zabytkowych, w znacznej mierze sakralnych, na terenie całego kraju m.in w Krakowie, Szydłowcu czy w Świebodzicach, ale także na Śląsku Cieszyńskim, by wspomnieć o renowacji płócien w kościele w Jaworzynce, czy umieszczonego w ołtarzu głównym koniakowskiej świątyni obrazu Matki Boskiej Czestochowskiej autorstwa jej ojca.

Była inicjatorką powstania w 2008 roku Stowarzyszenia im. Jana Wałacha, któremu przewodziła, oraz muzeum poświęconego twórczości swojego ojca. W czerwcu tego roku została uhonorowana nagrodą Rady Gminy Istebna za „całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury”.

(ÿ)

Podziel się ze znajomymi:

Dodaj do Facebooka! Zmień opis w Gadu-Gadu! (od wersji 8.0) Podziel się na Gronie! Wykop ten artykuł! Pochwal się na Naszej-Klasie! Podyskutuj na Forumowisku!
Ocena wiadomości:
(1.00 / 6)
Głosów: 1
Oceń wiadomość:
« następny artykuł
Mistrzowie parkowania (2)
poprzedni artykuł »
Na co fundusz sołecki?
źródło: OX.PL Drukuj artykuł Dodał: BT - 30-09-2015 09:00

Komentarze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Zobacz regulamin.

Array

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.

Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać