Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL
szukaj w portalu szukaj w google
04-08-2015 10:55
wyświetleń: 5712

Zmarł prof. Hilary Drozd

W Gdańsku zmarł prof. Hilary Drozd. Wieloletni wykładowca cieszyńskiej Szkoły Muzycznej i profesor Instytutu Muzyki Uniwersytetu Śląskiego. Założyciel Orkiestry Salonowej.
Zmarł prof. Hilary Drozd

Zmarły profesor zostanie pochowany w Cieszynie. fot. Stanisław Konopka

Nie żyje prof. Hilary Drozd. Zmarł w Gdańsku, ale większość swojego życia zawodowego zwiazał ze Śląskiem Cieszyńskim. Profesor urodził się 3 stycznia 1937 roku w Ustroniu. Był współzałożycielem Beskidzkiego Kwartetu Smyczkowego, dyrygentem Miejskiej Orkiestry Symfonicznej w Bielsku-Białej i wielu innych zespołów muzycznych.

Był osobą bardzo życzliwą, niekonfliktową, potrafiącą świetnie współpracować. Potrafił dobrze dobierać towarzyszy do różnych inicjatyw. Bardzo życzliwy dla młodych ludzi, uczniów. Wielokrotnie przygotowywał ich do konkursów, prowadził dodatkowe lekcje. Spośród jego absolwentów sporo ludzi zrobiło karierę. Chociażby koncertmistrz wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, to jest jego wychowanek. Podobnie jak drugi skrzypek Kwartetu Wilanowskiego – to też zespół o wysokiej renomie. - wspomina Krzysztof Durlow, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie.

W latach siedemdziesiątych prof. Hilary Drozd rozpoczął prace na Uniwersytecie w Cieszynie i cieszyńskiej szkole muzycznej. Od tego czasu bardziej związał się z miastem. Ale wykładał również w szkołach muzycznych w Jastrzębiu i Bielsku – Białej. Prowadził skrzypce, zespoły kameralne i orkiestry. Mieszkańcy naszego regionu, zmarłego profesora będą głównie kojarzyć z pięknych koncertów Orkiestry Salonowej. Jego działalność na naszym terenie jest bardzo szeroka. – dodaje dyrektor Durlow.

Hilary Drozd po śmierci żony wyprowadził się do Gdańska. Jednak nie zapomniał o rodzinnych stronach, często tutaj powracał.

Pogrzeb zmarłego profesora odbędzie się jutro (środa) 5 sierpnia o godzinie 11.00 w kościele ewangelickim w Cieszynie.

JB

Zmarł prof. Hilary Drozd

Profesor z członkami Orkiestry Salonowej. fot. Stanisław Konopka

Zmarł prof. Hilary Drozd

fot. Stanisław Konopka

Podziel się ze znajomymi:

Dodaj do Facebooka! Zmień opis w Gadu-Gadu! (od wersji 8.0) Podziel się na Gronie! Wykop ten artykuł! Pochwal się na Naszej-Klasie! Podyskutuj na Forumowisku!
Ocena wiadomości:
(0.00 / 6)
Głosów: 0
Oceń wiadomość:
« następny artykuł
Mogą wystąpić burze z gradem
poprzedni artykuł »
Nowy sprzęt dla Szpitala
źródło: ox.pl Drukuj artykuł Dodał: JB - 04-08-2015 10:55

Komentarze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Zobacz regulamin.

Array

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.

Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać